Ekrany interaktywne – innowacyjna technologia nauczania i sztuka prezentacji

Ekrany dotykowe, znane również jako wyświetlacze interaktywne, są obecnie częścią codziennego życia. Są wszędzie: w smartfonach, tabletach i czytnikach e-booków, a także w nawigacjach samochodowych, bankomatach, biletomatach. Ich intuicyjna obsługa i możliwość wydawania poleceń bezpośrednio poprzez wybór ikon i przycisków sprawia, że są łatwe w obsłudze nawet dla użytkowników nietechnicznych. Może zastąpić do pięciu urządzeń, w tym ekran, projektor komputerowy, klawiaturę, mysz i klawiaturę. Dzięki temu jest to popularne narzędzie do prezentacji danych w szkołach i na spotkaniach biznesowych.

monitor

Technologia monitora interaktywnego.

Monitory dotykowe wyróżniają się wielkością. Mogą one mieć przekątną nawet 55 cali. Pozwala to na łatwiejszą prezentację dla dużych grup odbiorców. Najczęściej wyposażone są w profesjonalny panel LCD o długiej żywotności, trwałą obudowę wykonaną ze szczotkowanego aluminium, która chroni delikatną matrycę, oraz opcjonalnie OPS (czyli gniazdo pozwalające na umieszczenie wewnątrz monitora komputera tej samej klasy).

Do umożliwienia interakcji dotykowej między urządzeniami wykorzystywane są cztery technologie:

Monitory pojemnościowe PCT to technologia wykrywania dotyku, która wykorzystuje czujniki pojemnościowe. Czujnik aktywuje się po dotknięciu ekranu. Monitory rezystancyjne – jest to technologia składająca się z dwóch warstw. Szkło i folia poliestrowa są oddzielone warstwą powietrza. Naciśnięcie górnej warstwy powoduje aktywację czujnika, który styka się z nimi i przekazuje informacje do mikrokontrolera. Wyświetlacze optyczne to małe kamery umieszczone w rogach ekranu, które rejestrują dotyk. Wysoka czułość tej technologii jest oczywista, ponieważ wystarczy zbliżyć do niej palec lub wskaźnik, aby zarejestrować dotyk. Technologia SAW – technologia, która wykorzystuje fale akustyczne do pochłaniania dźwięku w momencie dotknięcia.

Monitory interaktywne w domu, klasie i firmie

Monitory interaktywne to potężne narzędzie, które może wyświetlać treści i odtwarzać dźwięk za pomocą funkcji dotykowych. Monitory te stają się coraz bardziej popularne w szkołach. Przekształcają tradycyjne metody nauczania w efektywne i nowoczesne narzędzia. Interaktywne pomoce dydaktyczne umożliwiają dzieciom aktywny udział w lekcjach, ułatwiają nauczycielom korzystanie z nowych technologii i są wciągające. Monitor interaktywny w klasie również może być pozytywną zmianą w procesie nauczania. Znalazł on zastosowanie w świecie biznesu. Firmy znalazły idealne rozwiązanie w postaci dużych monitorów interaktywnych w salach konferencyjnych. Są one przydatne nie tylko do prowadzenia prezentacji biznesowych, ale także do aktywnego sporządzania notatek, edytowania i zapisywania informacji. Dzięki temu można je wykorzystywać w codziennej pracy, np. podczas konsultacji, spotkań czy innych okazji.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Przed zakupem monitora interaktywnego musimy określić nasze potrzeby. Na wybór sprzętu będzie miało wpływ wiele parametrów, m.in.

wielkość monitora, rozdzielczość, rodzaje i liczba złączy, głośniki, liczne punkty dotykowe, oprogramowanie, powłoka antyodblaskowa, wzmocnienie przedniej szyby.

Ważna jest również cena monitora interaktywnego. Może on kosztować od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto zainwestować w monitor interaktywny, bez względu na to, czy będzie on używany w pracy, szkole czy w domu.