Laboratoria Przyszłości – Technologia i Nauka

Laboratoria Przyszłości to nowy program Ministerstwa Edukacji, który realizowany będzie w ramach jednego z planów „Polskiego Ładu” i finansowany będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Inicjatywa tworząca wirtualne pracownie dla uczniów skierowana jest do szkół podstawowych oraz artystycznych szkół ogólnokształcących. Głównymi założeniami Laboratorium Przyszłości jest wykształcenie kreatywności myślenia oraz umiejętność obsługi narzędzi dostosowana do innowacyjności dzisiejszych technologii.

Wyposażenie techniczne

Laboratoria Przyszłości nastawione są na odpowiednie wyposażenie techniczne, które pomogą stworzyć w szkołach wirtualne pracownie. Informacje na temat sprzętu można znaleźć.

Laboratorium Przyszłości VR zapewni wyposażenie szkół w m.in.:

– gogle wirtualnej rzeczywistości VR,

– laptopy,

– roboty edukacyjne,

– drukarki 3D,

– kursy programowania z zakresu kodowania i robotyki,

– roboty edukacyjne umożliwiające tworzenie nawet 36-ciu różnych robotów.

Wyposażenie szkół obejmować będzie również stoliki uczniowskie, biurko dla nauczyciela z wbudowanym monitorem, krzesła dla uczniów i nauczyciela, dodatkowo również komody a nawet fototapety.

Założenia programu

Priorytetami programu Laboratorium Przyszłości jest wykształcenie wśród uczniów umiejętności związanych z kategoriami: nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka. Nowy program rządowy ma być przełomem w systemie nauczania. Nauka poszukiwania nowych rozwiązań i poznawania otaczającej rzeczywistości w inny sposób. Technologia i jej poznawanie mają zapewnić lepsze sposoby przekazywania wiedzy oraz uatrakcyjnienie nauczania dla dzieci. Możliwości wyposażenia szkół można zobaczyć tutaj.

Wirtualne pracownie mają stać się miejscami, gdzie dzieci mogą poznawać zupełnie nowe możliwości edukacyjne oraz mieć możliwość rozwoju swoich pasji oraz zainteresowań. Atrakcyjne rozwiązania w postaci np. okularów Wirtualnej Rzeczywistości Class VR mają przenieść uczniów do nowoczesnego świata, w którym nauka nie będzie nudna.